17. ledna 2015 rozhodl kongres Mezinárodní hokejbalové federace ISBHF o tom, že letošní turnaj se bude hrát právě v Česku. Od té doby už utekla spousta času, který Pardubice věnovaly přípravě na velkou sportovní akci. „O tom, že by se mistrovství mohlo uskutečnit právě v Pardubicích, jsme začali jednat s hokejbalovým svazem při návštěvě předchozího šampionátu v Zugu. Nasáli jsme jeho atmosféru, z mého pohledu to byla jedna z těch hezčích sportovních akcí, protože její součástí byl i kulturní program,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický na středeční tiskové konferenci.
Právě předloňský turnaj inspiroval rovněž pardubického primátora Martina Charváta. „Byla to opravdu zábava, společenská událost. Máme jasné indicie, že tohle naplní i letos naši kolegové. Pardubice jsou městem sportu a fungují tady dva hokejbalové kluby, z nichž jeden loni získal několik trofejí včetně titulu seniorského týmu. Hokejbal jde nahoru, pro mě je to masový sport,“ cítí Charvát.
Organizace? Velmi náročná záležitost
Východočeské město v posledních šesti letech hostilo dva šampionáty v inline hokeji, ani ty ho však nemohly plně připravit na zátěž letošního hokejbalového svátku – do Pardubic přijede celkem 24 reprezentačních výběrů!
„Organizace rozhodně není jednoduchá, týmů je velmi mnoho. Zorganizovat ubytování nebo stravování, k tomu samotné soutěže a také doprovodný kulturní program, je velmi náročná záležitost. Proto se ostatně mistrovství připravuje dva roky,“ podotkl Netolický. O to víc se ale hejtman těší, až turnaj konečně vypukne. „Každá sportovní akce s mezinárodním přesahem je velkým přínosem nejen pro město, ve kterém se koná, ale i pro celý širší region. Tak, jako jsme loni prožívali Olympijský park, myslím, že budeme letos společně prožívat mistrovství světa v hokejbale.“
Vrcholící přípravy na šampionát se ovšem neobešly bez komplikací. Kvůli pozastaveným dotacím na ministerstvu školství, které musí projít přezkoumáním, nemají organizátoři k dispozici všechny slíbené prostředky.
„Ministerstvo prostřednictvím svých grantových progamů přislíbilo částku řádově tři miliony korun, o které by mistrovství přijít nemělo. Částka ale bude poukázána až po turnaji. Je nepříjemné, že organizátoři teď musejí s dodavateli jednat o jiném finančním plánu. Na druhou stranu je pro nás všechny dobrou zprávou, že s mistrovstvím se nadále počítá jako s jednou z nejdůležitějších akcí, které se letos v České republice konají,“ ujistil krajský hejtman.
Celkový rozpočet šampionátu činí zhruba 15 milionů korun. Pardubice se na něm podílejí částkou 1,6 milionu korun, jedním milionem Pardubický kraj, zbylých 9,4 milionu zaplatí Českomoravský svaz hokejbalu.
Doma je doma. Ale snadné to nebude
Stejně jako před dvěma lety v Zugu, i nyní by měly souběžné akce připravit všem návštěvníkům víc než jen „pouhý“ zážitek z mistrovství samotného. Město perníku bude žít pestrým sportovním i kulturním životem. „Přál bych si, aby návštěvníci našli čas projít si naše město, aby ho poznali a ochutnali. Jednoduše, aby zjistili, že Pardubice jsou skvělým místem v srdci Evropy pro aktivní odpočinek plný sportu, relaxaci i zábavu,“ vzkázal primátor Martin Charvát.
Až se světový šampionát naplno rozeběhne, organizační starosti přece jen částečně přebije jeden společný cíl. Cíl obou českých reprezentací, které budou chtít před domácím publikem dosáhnout na nejlepší možný výsledek. „Přeju našemu týmu, aby byl stejně jako při předchozích domácích mistrovstvích v Plzni a Litoměřicích úspěšný. Aby naši reprezentanti potvrdili, že když se hraje doma, tak vítězí,“ řekl Martin Netolický.
„Doufám, že na finále si budeme moci hrdě obléknout české dresy a fandit jak mužské, tak ženské kategorii. Nebude to jednoduché, viděli jsme i v Zugu, že týmy hrají hokejbal na špičkové úrovni. Ale věřím, že fanoušci poženou oba dva naše týmy dopředu,“ dodal Martin Charvát.