Menu Zavřít
Více Zavřít
Týmy a zápasy

Jedno oko se směje, druhé pláče. České lvice jsou ve finále, muže čeká boj o bronz

10. 6. 2017 | Petr Sumbal
Předposlední den mistrovství světa přinesl nejedno drama. České fanoušky přitahovaly hlavně dva semifinálové souboje. V obou bylo obsazení stejné. Pokaždé na sebe narazily reprezentace České republiky a Slovenska. Zatímco v ženské části turnaje byly naše hráčky favoritkami, v té mužské se spíš očekával postup Slováků. Oba předpoklady byly nakonec naplněny. V zápase mužských výběrů se však strhlo obrovské drama, které rozhodla až sedmá série nájezdů. Hrdinou se stal Patrik Svitana a Slováci před 7 592 diváky oslavili postup do finále. Tolik diváků hokejbal na MS nikdy v historii nesledovalo. V rámci B skupiny světového šampionátu se rozdělovaly cenné kovy. Zlato vybojoval Hongkong, stříbro Velká Británie a bronz putuje do Arménie.

MUŽI

Portugalsko s Indií se střetly v souboji dvou týmů poražených ve čtvrtfinále. Zatímco Portugalci podlehli Slovensku jasně 0:4, Indové zle potrápili Česko, kterému podlehli až po infarktovém závěru 1:3. Do utkání o 5. - 8. místo vstoupila lépe země z Pyrenejského poloostrova, která už v páté minutě otevřela skóre. Na góly bohatá první třetina nakonec skončila 3:2 pro Portugalce. Ve druhé části utkání Indové ještě zvýšili svou aktivitu a odměnou jim bylo vyrovnání na 3:3. Vstup do třetí třetiny však Indům nevyšel a znovu to byli Evropané, kteří se dostali do vedení. Portugalsko si už své vítězství v závěru pohlídalo a v souboji o páté místo se střetne s lepším týmem z dvojice USA - Švýcarsko. Indii čeká zápas o sedmou příčku.

Portugalsko – Indie 4:3 (3:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Gallant (Queiroga, MacBeth), 12. C. Creador (M. Leal), 15. Camara (M. Leal), 32. Gallant (M. Leal) – 5. J. Gill (Sandhu), 9. Sandhu (Bassi), 22. Dhillon (S. Brar).

Do druhého a posledního zápasu série, ve které se bojuje o konečné 17. místo, vstupoval z lepší pozice libanonský tým. Jeho čtvrteční výhra 6:1 letmo naznačila, kam by mohl směřovat páteční duel, ovšem vše bylo naprosto jinak. Hned v první třetině totiž jeho soupeř z Bermud ukázal, že ještě nelze velezkušené borce ze zámořského území Velké Británie úplně odepisovat, neboť se dostali díky brance Esteyho do vedení. Poslední perioda obou týmů v Pardubicích však přinesla další zvrat! Libanonští hokejbalisté během 79 vteřin nasázeli psychicky nalomenému protivníkovi tři branky, čímž se rozhodlo o konečném pořadí na posledních dvou místech pardubického turnaje. Libanon se při premiéře na světovém šampionátu umístí na 17. pozici, Bermudy se musí spokojit s posledním místem.

Libanon – Bermudy 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky:34. Fadl (Abdulahad), 35. Fadl (Abdulahad, Skaff), 36. Haddad (B. Boulous, J. Boulos) – 13. Estey (Merritt), 40. Dzurus (Cundliffe, Bilodeau).

Obrovské zklamání zavládlo v kabině Američanů po čtvrtfinálovém vyřazení s Řeckem, reputaci si snaží vylepšit alespoň konečnou pátou příčkou. Za svým cílem vykročili úspěšně, když i podruhé na turnaji porazili Švýcarsko. Evropané sice dotáhli dvoubrankovou ztrátu, ale obhájce stříbrných medailí v prostřední části třemi góly během čtyř minut získal rozhodující náskok a po vítězství 6:3 si zahraje o páté místo s Portugalskem. Švýcaři se porvou o sedmé s Indií.

USA – Švýcarsko 6:3 (2:1, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Wilson (Caron), 7. Defazio (Caron), 20. Black (Wilson, Gregory), 22. Hickey (Ruiz), 24. Carter, 44. Senecal (Black) – 13. Y. Müller (Faina), 19. Mellinger (Stucki), 41. Mermoud.

Od začátku se hrál hodně vyrovnaný hokejbal s šancemi na obou stranách. Díky využité přesilovce ve druhé třetině se dostala Arménie do vedení 2:0, Kajmanské ostrovy však dokázaly najít odpověď a vyrovnaly. Jenže Arménie si ještě do druhé přestávky vybojovala své dvougólové vedení zpět. Ve třetí třetině země z jihozápadní Asie své vedení ještě navýšila a směřovala k historickému bronzu. Nevykolejilo ji ani snížení Kajmanských ostrovů na 3:5, naopak uzavřelo utkání gólem do prázdné brány. Arménie se účastní mistrovství světa teprve potřetí a bronzové medaile B skupiny jsou pro ni zatím největším úspěchem. Hrdinou utkání se stal střelec čtyř branek Hovig Jerijan.

Kajmanské ostrovy – Arménie 3:6 (0:1, 2:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 21. Elliott (Jeramjan, Fischer), 23. C. Jeramijan (Babin, Armstrong), 39. Armstrong (Plamondon) – 11. G. Jerjian (Der Ohanessian, H. Jerjian), 20. H. Jerjian (Jerjian), 25. H. Jerjian (G. Jerjian), 27. H. Jerjian (Der Ohanessian, G. Jerjian.), 36. G. Jerjian (H. Jerjian), 45. H. Jerjian (Der Ohanessian).

Před turnajem i po konci bojů v základních skupinách by jen málokoho napadlo, že by se v mužském semifinále stejně jako v roce 2015 v Zugu mohla objevit reprezentace Řecka. Její euforická čtvrtfinálová výhra nad obhájci stříbra z USA však všemi předpoklady pořádně zamávala. Místo regionálního rivala tak na Kanaďany čekali v semifinálové zápase právě hokejbalisté z této jihoevropské země. Žádné další překvapení ale javorové listy na turnaji nedovolily, neboť soupeři nasázely bez větších potíží pět branek, brankář Barlow se navíc radoval z čistého konta. Severoameričané se tak díky této jasné výhře dostávají po šesti letech do finále mistrovství světa.

Řecko – Kanada 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Laurencelle (N. Yetman, Martel), 4. Dy. Kelly (Du. Kelly), 14. Martel (Laurencelle), 25. O‘Keefe (Azevedo, Dy. Kelly), 37. Reid (Gingera).

Francouzi vlétli do posledního turnajového utkání po hlavě. Nad Haiti měli už od začátku převahu, kterou dokázali zužitkovat ve vedení 3:0. Haiťané se poté sice vzchopili a dokázali snížit, ještě v téže minutě ale měla Francie svůj tříbrankový náskok zpět. Ten pak bez větších problémů udržela až do závěrečné sirény a na mistrovství světa získala konečné 11. místo.

Francie – Haiti 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Tanguy (Dissenga), 12. Tanguy (Domain), 30. Domian (Tanguy, Martel), 42. Tanguy (Domain, Favarin) – 42. Aimé (Cherubin).

Po čtvrtfinálovém dramatu proti Indii přinesl světový šampionát v semifinále velkou federální bitvu! Nervy drásající duel mezi Českou republikou a Slovenskem před fantastickou atmosférou, o kterou se staralo celkem úžasných 7 592 diváků, došel až do nájezdů, v nichž se štěstí přiklonilo na stranu našich sousedů. Národním hrdinou Slovenska se stal Patrik Svitana, který vítěznou trefou v nájezdech ukončil českou cestu za ziskem zlatých medailí. Na svěřence Drahomíra Kadlece tak čeká pouze boj o bronz proti Řecku.

Slovensko – Česká republika 1:0sn (0:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: rozh. naj. Svitana.

ŽENY

Hokejbalistky kanadské reprezentace zlaté medaile z předloňského šampionátu ve Švýcarsku neobhájí. Přestože proti Američankám většinu zápasu vedly a byly tak blíže postupu do finále, dvakrát vydobytý náskok ztratily, a nakonec prohrály rozdílem jediné branky. Rozhodující míček poslala do sítě ve 45. minutě zápasu hráčka Spojených států Rebecca Dobsonová. Američanky jdou do bojů o zlato a stane se tak poprvé v historii ženského šampionátu, že medaili získá i někdo jiný než Kanada, Česko a Slovensko.

Kanada – USA 2:3 (1:0, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 6. Desmierová (Coozeová), 38. Keanová (Johnstonová) – 31. Foleyová (Stewartová, Bronsonová), 41. Steadmanová (Foleyová), 45. Dobsonová (Pfundtová, Wildeová).

V základní skupině britské hokejbalistky dokázaly soupeře z Itálie zaskočit a po výsledku 1:0 skončily v tabulce páté. Nyní se oba celky proti sobě postavily v souboji o konečnou pátou pozici, více se ale dařilo týmu z Itálie. Stejně jako v prvním případě, i nyní se v Malé hale prosadilo pouze jedno mužstvo. Na gól Corrierové ze druhé třetiny navázaly ještě Mormileová a Delenardová. V dvojzápase o konečné páté místo vyhrála úvodní duel Itálie poměrem 3:0!

Velká Británie – Itálie 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky:

17. Corrierová (Mazzarellová, P. D Amborgiová), 38. Mormileová (Mirarchiová), 38. Delenardová (A. Furlettiová Blombergová).

České hokejbalistky v semifinále vyzvaly hráčky Slovenska, obhájkyně stříbrných medailí. Od startu duelu na hrací ploše dominovala Česká republika, která byla aktivnější a vytvářela si řadu šancí. Tlak přetavila v branku již v osmé minutě, následně navýšila skóre koncem prostřední části. Ve třetím dějství již gól nepadl, a tak Češky postoupily do finále před rekordní návštěvou 3 217 diváků. Finále proti USA je čeká v sobotu 10. 6. od 11:30.

Česká republika – Slovensko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

:

Branky a nahrávky: 8. Němcová (Manhartová, Přibylová), 30. Lédlová (Přibylová, Křížová).