Menu Zavřít
Více Zavřít

Historie MS

Mistrovství světa mužů ISBHF (International Street and Ball Hockey Federation) od roku 1996, kdy se hostitelství ujala slovenská Bratislava. Koná se pravidelně každé dva roky, výjimkou byla mistroství v letech 1998 a 1999, od té doby připadá MS na liché roky. MS žen se hraje od roku 2007.

Muži

Od roku 1996 nastoupili reprezentační týmy k jedenácti světovým šampionátům. Nad ostatními ční trojlístek Kanada, Česká republika a Slovensko, který si rozdělil všechny dosavadní tituly mistrů světa. Medaili se podařilo získat už jen v USA a Indii v podobě stříbra a díky třetímu místu Itálii.

 RokMísto konání Vítěz 
1996     Bratislava (SVK)      Kanada
1998Litoměřice (CZE)Česká republika
1999Zvolen (SVK)Slovensko
2001Toronto (CAN)Kanada
2003Sierre (SUI)Kanada
2005Pittsburgh (USA)Kanada
2007Ratingen (GER)Kanada
2009Plzeň (CZE)Česká republika
2011Bratislava (SVK)Česká republika
2013St. John's (CAN)Slovensko
2015Zug (SUI)Slovensko

Ženy

Ženy zatím odehrály pět šampionátů a stupně vítězů vždy obsadily stejné země. Se čtyřmi tituly je jasně nejúspěšnější tým Kanady, následovaný Slovenkami s jedním titulem. Česky mají bilanci jednoho stříbra a čtyř bronzů.

Rok Místo konání Vítěz 
2007      Ratingen (GER)        Kanada
2009Plzeň (CZE)Kanada
2011Bratislava (SVK)Slovensko
2013St. John's (CAN)Kanada
2015Zug (SUI)Kanada

MS na českém území

Letošní turnaj v Pardubicích je celkově třetím mistrovstvím, které se koná na území České republiky. Poprvé to bylo v roce 1998 v Litoměřicích. Turnaje se zúčastnilo osm týmů. Po základních skupinách přišlo na řadu semifinále, ve kterém si Češi poradili s Kanadou 5:2 a Slováci porazili USA 5:1. Zlato nakonec na domácím turnaji vybojovali Češi po vítězství 3:1 a oslavili první titul mistrů světa. Bronz putoval do Kanady.

Podruhé se pořadatelství ujali Češi v roce 2009, kdy reprezentační celky bojovaly o cenné kovy v Plzni. Mezi muži nastoupilo celkem 16 týmů, které byly podle výkonnosti rozděleny do dvou kategorií A a B, kterou vyhrálo Řecko před Rakouskem a Švýcarskem. V kategorii A, kde nastoupili ti nejlepší, nastoupili v semifinále Češi proti Slovákům a Indie proti USA, které překvapivě vyřadily ve čtvrtfinále obhájce titulu z Kanady. Oba semifinálové duely skončily 5:4 a do boje o zlato se dostaly domácí Česká republika a Indie. Historicky druhý titul pro domácí družstvo vystřelil ve třetí minutě prodloužení Petr Novák a po vítězství 4:3 brali Češi zlato i na druhém domácím mistrovství. Bronz získali Slováci.

Ženy v Plzni nastouply ke druhému mistrovství v historii. Po základní skupině bylo pořadí Kanada, Slovensko, Česko, USA. A stejně tak tomu bylo i v konečném pořadí, když Kanaďanky porazily ve finále Slovenky v poměru 5:2, Češky zvládly boj o třetí místo a USA porazily 3:0.


Foto: Zdeněk Vaiz - ww.fotovaiz.com