Menu Zavřít
Více Zavřít
Rozhovory

Uspořádali jste úžasný šampionát, chválil prezident ISBHF George Gortsos

11. 6. 2017 | Redakce
Pouze slova chvály opakoval prezident Mezinárodní hokejbalové federace po skončení mistrovství světa, které od 1. do 10. června 2017 hostily Pardubice. Východní Čechy se staly centrem světového hokejbalu, organizátoři připravili úžasnou desetidenní show. „Uspořádali jste fantastický turnaj, všichni na něj budeme vzpomínat, jak byl úžasný,“ hodnotil George Gortsos, šéf hokejbalové federace, uplynulý šampionát.
 

"Jsem nadšený z hráčů, organizátorů, celého výboru a Českomoravského svazu hokejbalu a samozřejmě fanoušků. Těžko si nyní můžeme představit, co všechno jsme tímhle šampionátem nastartovali do budoucna. Věřím, že děcka, která se dívala na televizní přenosy, nebo se byla podívat v Tipsport areně, se přihlásí na hokejbal a rozšíří početnou základnu tohoto sportu. Vezměte si, že webové stránky zaznamenaly přes půl milionu návštěvníků, sledovaná byla videa na YouTube a celý svět sledoval toto mistrovství. Jsem nadšený!“ pokračoval charismatický šéf.

Jaký tedy byl již uplynulý turnaj v Pardubicích?
Pracuji pro hokejbal od jeho začátků, ať už v roli hráče nebo trenéra, mám tedy s čím srovnávat. Letošní mistrovství se zařadilo mezi ty nejlepší a nejnezapomenutelnější. Poznali jsme nádherný region, město Pardubice, kde si děcka mohla hrát hokejbal na malém hřišti. Tohle mi zůstane vryto v paměti.

Atmosféra turnaje byla nezapomenutelná, že?
Myslím, že na zápasech jsem ji ještě nezažil. Česká hokejová vášeň je silná a přelila se do hokejbalu. Hovořil jsem s Petrem Břízou, který je členem vedení Mezinárodní hokejové federace, a ten mi potvrdil, že takhle fandíte na hokeji. Pardubice se staly pravděpodobně nejnavštěvovanějším turnajem v historii mistrovství světa, máte rekord sedmi a půl tisíce fanoušků na jedno hokejbalové utkání mužů a přes tři tisíce na duel žen. Přenášeli jste se zápasy živě v televizi, rekordy trhal zájem o video přenosy. Pro mě jako prezidenta federace je ctí být členem úžasné hokejbalové rodiny. Jsem šťastný za všechny!

Pardubice prožily hokejbalovou revoluci, a to zavedení videorozhodčího…
První mistrovství světa se konalo před jedenadvaceti lety, během té doby se všechny sporty vyvíjí a zavádění videotechnologií se prolíná do více oblastí. Tady jsme flexibilně využili perfektního zázemí Tipsport areny a zavedli tento institut do utkání play off. Rozhodčí konzultaci využili asi v sedmi případech a udělali jsme správně. Zde patří velký dík organizátorům, že dokázali ze dne na den videorozhodčího zavést.

Na jaký moment nikdy nezapomenete?
Budete se možná divit, ale odpovím jinak: vážím si všech lidí, kteří nebyli tolik vidět, ale dobrovolnicky tady pracovali od rána do noci každý den, abychom si mohli vychutnat tento sportovní svátek. S kým jsem mluvil, z něj jsem cítil obrovské zapálení, aby se šampionát povedl. A pro ně musí být odměnou úsměvy hráčů a jejich spokojenost, že se jim tady líbilo. Na Českou republiku nikdy nezapomenu a až sem jednou přiletím, tak své rodině řeknu, že tady se konalo úžasné mistrovství světa. A těším se na to!

Může pomoci skončený šampionát k dalšímu rozvoji hokejbalu?
Věřím, že ano. Jsem rád, že spousta zemí se o hokejbal zajímá a vnímá jej jako progresivní sport. Nová federace vzniká ve Finsku, velké pokroky dělají Francie nebo Spojené království. Vy spolu se Slovenskem nebo Švýcarskem a dalšími zeměmi již máte infrastrukturu postavenou a rozvíjíte se. Vrátil bych se k letošnímu mistrovství, udělali jste obrovský kus práce a nasadili laťku pořádně vysoko. A naším cílem je posouvat ji ještě výše.

Za dva roky přivítá nejlepší hokejbalisty Slovensko…
Před dvěma roky jsme měli fantastický šampionát ve švýcarském Zugu, letošní Pardubice byly nádherné. Za dva roky se uvidíme na Slovensku a já věřím, že se můžeme těšit na neméně nádherný turnaj v pěkné zemi. Vím, že všichni se těšili do Pardubic a že chtěli poznat Českou republiku a odjeli s pěknými zážitky.

Jak byste zhodnotil výkony obou českých reprezentací?
Začnu mistryněmi světa. Karel Manhart odvedl se svým družstvem skvělou práci, vaše ženy byly perfektně připraveny, opravdu kredit všem! Vaše celkové vítězství je výsledkem týmové práce. Můžete být na vaše reprezentantky pyšné! Určitě respekt si zaslouží i muži, kteří dřeli na krev. Český hokejbal je součástí světové špičky, která se rozšiřuje, získat medaili není jednoduché. Pracujete tvrdě, proto jste úspěšní. Musíte ale pokračovat, hokejbal se rozvíjí v řadě evropských zemí, je populární v Asii nebo Africe…

... okruh týmů pokukujících po medaili se rozšiřuje…
Američanky získaly první medaile v historii, to je taky jen dobře pro hokejbal. Nemyslím to zle, ale pro nás je jen dobře, že se okruh adeptů na nejvyšší příčky takhle rozšiřuje. Zájem o hokejbal stoupá, to je přece skvělé!

Hovoříte neustále optimisticky…
Mám být proč! Mluvíme spolu po parádním turnaji, který byl hojně sledovaný fanoušky. S kým jsem mluvil, ten si to tu užíval. Vidět mladé kluky a holky, že si sem přišli zahrát a užívají si to, to nám musí dělat radost. Je potřeba, aby hokejbal nadále rostl.

Od rána do noci vás fanoušci mohli vidět pobíhat po aréně. Jste vůbec unaven?
Trochu ano, ale lidé okolo mě pracovali dvanáct čtrnáct hodin denně a pomáhali nám všem. Celé to byla oslava hokejbalu. Teď je potřeba si odpočinout, dát si pivko a vzpomínat v dobrém o úžasném šampionátu. Cítím se dobře a jsem pyšný na všechny, kteří připravili tento turnaj.

Zmínil jste pivo. Zachutnalo vám?
A víte, že jsem neměl příležitost si jej dát? Během turnaje toho bylo opravdu dost na práci, takže jsem vypil litry vody s citronem. Ale než se vrátím zpět do Kanady, tak si dám, to je povinnost!