Více Zavřít
Zápas

Pohádka se nekoná! Kanaďané Řeky deklasovali pěti brankami

9. 6. 2017 | Johan Čáp
Před turnajem i po konci bojů v základních skupinách by jen málokoho napadlo, že by se v mužském semifinále stejně jako v roce 2015 v Zugu mohla objevit reprezentace Řecka. Její euforická čtvrtfinálová výhra nad obhájci stříbra z USA však všemi předpoklady pořádně zamávala. Místo regionálního rivala tak na Kanaďany čekali v semifinálové zápase právě hokejbalisté z této jihoevropské země. Žádné další překvapení ale javorové listy na turnaji nedovolily, neboť soupeři nasázely bez větších potíží pět branek, brankář Barlow se navíc radoval z čistého konta. Severoameričané se tak díky této jasné výhře dostávají po šesti letech do finále mistrovství světa.

Řecké naděje na zlatou pohádku, která tak často rezonovaly v éterech před semifinálovými zápasy, daly za své hned v úvodu utkání. Namotivovaní kanadští hokejbalisté se totiž se svým soupeřem dlouho nemazlili a hned při první vážnější šance nedali brankáři Bitsakisovi vůbec šanci jakkoli reagovat, když se Remi Laurencelle prosadil ve třetí minutě pokusem z předbrankového prostoru. U Kanaďanů rostla chuť, tudíž přesně za 19 sekund zvyšoval po dorážce z hranice brankoviště Dylan Kelly už na 2:0.

Důsledek to mělo logický. Řecký zmar a velké trápení. Ti se dlouho s nastalou situací nedokázali psychicky srovnat, jejich pověstné nadšení pro hru a bojovnost tak byly ta tam a hrací plochu celý zbytek první třetiny ovládaly pouze javorové listy. Tento fakt jen dokázal na konci 14. minuty utkání Danick Martel krásnou individuální akcí, při které se obtočil okolo branky a míček jednoduše zasunul do odkryté řecké klece. Stav 3:0 po první třetině byl pro řecké hráče v kontextu s jejich sny nepochybně studenou sprchou.

Druhá třetina přinesla do řeckých řad špetku naděje, neboť i oni se dostávali na dostřel kanadské branky. Ovšem až poté, co přežili šanci Dylana a Dustina Kellyových, kterým při dorážce scházela ke čtvrté brance jen o pár milimetrů kratší čepel, než by bylo třeba ke skórování. Na čtvrtou branku Kanady však diváci až tak dlouho čekat nemuseli, v 25. minutě utkání se Dylan O‘Keefe dlouho nerozmýšlel a vyslal na Bitsakise nechytatelnou pumelici od modré. Řekové tímto zásahem ztratili de facto reálnější naděje na zvrat, což dost poznamenalo i jejich koncentraci, která se z hřiště vytratila tak rychle, jako jejich víra ve vítězství. Navíc čím dál více času trávili místo střídačky na trestné lavici.

V závěrečné periodě sice ještě přišel závan řecké naděje po šancích Barbase, které Barlow likvidoval jen s velkým štěstím, ale klišé nedáš, dostaneš se v tomto okamžiku zápasu dokonale vyplnilo. Z brejku ve vlastním oslabení se pár vteřin po předchozí spálené řecké možnosti prosadil Kevin Reid, čímž zvyšoval už na 5:0. Zbytek utkání byl logicky jen formalitou, kanadská reprezentace se tak dostála poprvé od bratislavského mistrovství v roce 2011 do finálového zápasu.

Ohlasy

Ian Moores (hlavní trenér Kanady): Jsme velmi šťastní za dnešní vítězství, díky kterému jsme si zajistili postup do finále. Řecko včera odehrálo namáhavý duel proti USA, i přesto to však byl velmi kvalitní soupeř. Moji hráči byli připraveni udělat pro postup cokoliv. Nezáleží nám na tom, koho potkáme ve finále, ale ať to bude kdokoliv, budeme připraveni!

John Kontitsis (manažer Řecka): Už jsme s Kanadou několikrát hráli, známe její styl. Ale myslím, že jsme zkrátka nebyli dobře připravení. Když nejsme ochotni běhat a tvrdě pracovat, potom to proti tak silnému týmu takhle dopadne. Na začátku jsme měli několik dobrých šancí. Kdybychom je proměnili, možná by se zápas vyvíjel jinak, ale góly jsme nedali a oni nám pak ano. I tak musíte pořád makat. My jsme marně čekali na správný odraz a na gól, proto jsme se už do zápasu nevrátili.