Menu Zavřít
Více Zavřít
Zápas

Slováci vynulovali Portugalsko a postupují do semifinále

8. 6. 2017 | Martin Schwarz
Slovenští hokejbalisté ve čtvrtfinále proti Portugalsku nedopustili překvapení a udělali důležitý krok na cestě za obhajobou. Soupeři z jihu Evropy nastříleli čtyři branky, když poprvé skórovali na konci úvodního dějství. Druhý zásah přidali po začátku prostřední části a další dva v poslední pasáži duelu. Slovensko porazilo Portugalsko 4:0 a zápas doprovodila i jedna nefalšovaná bitka.
 

Slovensko do zápasu vstoupilo aktivně a snažilo se ukazovat, proč je papírovým favoritem. Hned na úvod zahrozil Cruzovi z prostoru mezi kruhy Kollár, jenže portugalský brankář dával dobrý pozor. Během 4. minuty mu naopak pomohla i pověstná štěstěna, slovenský Hrivnák totiž netrefil polovinu odkryté klece. Tentýž hokejbalista pak zkusil nabrat balonek za brankou na hokejku a fikaně ho pověsit pod horní tyčku. Ochránce portugalské klece šanci na poslední chvíli zlikvidoval maskou. Slovensko poté nevyužilo přesilovku, přesto ještě před sirénou skórovalo, Patrik Svitana trefil míček k tyči po střele bez přípravy.

Slovensko na startu prostřední patnáctiminutovky úspěšné ubránilo oslabení, aby pár okamžiků nato podruhé zvedalo ruce nad hlavu. Radovan Dejneka obdržel pas na levý kruh, kde na nic nečekal, opřel se do míčku a trefil přesně. Cruz ránu neviděl, obhájci titulu vedli 2:0. Portugalsko mohlo odpovědět ve své početní převaze, Justin Cabral však samotný před Petríkem selhal. Závěr druhé třetiny okořenila bitka mezi Ericem Camarou a Filipem Titkou.

Portugalci nehodili flintu do žita a na začátku poslední části zkusili zasypat slovenskou branku několika střelami. Přesná ale byla pouze Rochaova, ta ovšem zaplula do Petríkovy výstroje. Když muži z Pyrenejského poloostrova neuspěli, přidali třetí zásah Slováci. Do samostatného úniku prchl Jaroslav Martinusík, jenž balonek ukázkově pověsil bekhendem pod víko. V polovině třetí patnáctiminutovky musel ze hřiště odjet na nosítkách Brian Creador, kterého protihráč srazil u mantinelu. A po něm se těžko zvedal z plochy i Danny Rocha. Skóre ještě upravil gólem do prázdné klece Patrik Svitana, Slovensko zvítězilo 4:0 a jde do semifinále. Portugalci v Pardubicích medaili nezískají.

Ohlasy

Stanislav Petrík (gólman Slovenska): Nedařilo se jim prosadit, nepovedlo se jim dát gól, tak zkoušeli všechno možné. Já jsem rád, že jsme to ustáli. Po té šarvátce tam měli chvilku tlak, ale zvládli jsme to, vydrželi jsme a nedostali jsme gól. Neskutečná obrana, všichni obránci i útočníci hráli do obrany perfektně a z toho pak vycházeli a dávali ty góly.

Alex Bovoletis (trenér Portugalska): Toto čtvrtfinále pro nás bohužel nekončí happyendem, jsme velmi zklamaní. Během šampionátu jsme se postupně zlepšovali, což vygradovala právě v utkání se Slováky, který pro nás byl po fyzické stránce dost náročné. V podstatě jsem ale na své svěřence hrdý, makali na sto procent, vydali se ze všech sil. Naším cílem před šampionátem byla samozřejmě zlatá medaile, jinak bychom sem ani nejezdili. Selhali jsem jen v jediném zápase, nicméně to nic nemění na tom, že finále bude logicky bez naší účasti.