Menu Zavřít
Více Zavřít
Zápas

Velký šok! Skvělí Řekové zaskočili Američany a jsou v semifinále

8. 6. 2017 | Martin Voltr
Překvapivých výsledků už nabídlo mistrovství světa celou řadu, ale ten dosud nejzásadnější se zrodil v prvním čtvrtfinálovém duelu: Řekové šokovali vítěze skupiny A2 ze Spojených států! S favoritem sehráli fantastickou partii, jednou vedli a když soupeř skóre otočil, dvakrát vyrovnali. Jihoevropským hrdinou se nakonec stal Kevin Kuzmarski, který rozhodl v šesté minutě prodloužení. Řecko si stejně jako předloni zahraje semifinále, obhájci stříbra z USA pojedou domů bez medaile!
 

Asi málokdo pochyboval o rozdělení rolí v prvním čtvrtfinálovém duelu, ovšem favorit se v úvodu pěkně opařil. Svou první přesilovku nevyužil, zato Řekové po necelých pěti minutách ano a ujali se vedení! Po střele Pitsikoulise dorazil míček do prázdné brány Joshua Barbas. Američanům ale na odpověď stačila chvíle, nepozorný brankář Vrettis nechal u tyče spoustu místa při střele Jodrena Senecala. USA pak byly přece jenom o něco živější, Merchanta zastavila tyč, ovšem hned po buly mířil z dálky přesně Christopher Liebers a ve 13. minutě otočil skóre.

Stejný rozdíl platil také po druhé třetině, a to i přesto, že ji Řekové nesehráli ani náhodou špatně. Ba dokonce měli víc šancí. Začali náporem, velkou možnost zahodil Vagenas, pak jeho tým nevyužil přesilovku. Ale vyrovnání se dočkal paradoxně po americkém tlaku, když Kuzmarski z rohu ideálně vybídl Nicholase Pitsikoulise. Nicméně Američané pak zase ukázali, jak nacvičené mají situace po vhazování. Daugherty ho vyhrál na Matta Kissela, proti jehož bombě neměl gólman nárok. Stačila jediná sekunda!

Místo pojistky amerického náskoku přišlo ve 37. minutě z čistého nebe další vyrovnání, Rethage se nechal překvapit nenápadnou střelou Michaela Piniose! Řekové jako by se vzápětí uspokojením stáhli, rozhodnout chtěl favorit. Americký tlak byl ale platonický a 15 sekund před sirénou mohl dílo zkáky dovršit opět Pinios. Kdyby ovšem v jasné pozici netrefil jen brankáře.

Vůbec poprvé na šampionátu tak došlo na prodloužení, z vyhrazených deseti minut ale stačilo jen něco málo přes polovinu. Spojené státy mohl poslat dál Josh Merschant, tváří v tvář ale neprostřelil Vrettise mezi betony. A tak udeřilo na druhé straně. Američané pustili Řeky do přečíslení, které zakončil Kevin Kuzmarski bekhendovou kličkou, a pak už mohla propuknout obrovská radost! Řekové si semifinále zahrají stejně jako v roce 2015, kdy po jasných porážkách s USA i Českem skončili čtvrtí.

Ohlasy

Cory Herschk (hlavní trenér USA): Kdykoliv jdete do prodloužení, můžou vždy vyhrát oba týmy. Řekové si vybojovali své šance a dokázali je využít, my ne. Přeju jim hodně štěstí do zbytku turnaje, mají dobrý tým a skvělého lídra. Nám chyběla lepší kontrola míčku, zejména ve středním pásmu. Několik míčů v naší třetině se neodrazilo v náš prospěch. Kromě toho Řekové tvrdě dřeli celý zápas. Myslím si, že do toho oba týmy daly všechno.

John Kontitsis (manažer Řecka): Je to skvělý pocit. Jsme taková popelka, už předloni jsme došli do semifinále, kde jsme vypadli právě s Američany. Věděli jsme, že nás čeká skvělý zápas, mají tým světové extratřídy, skvělou organizaci. Bylo nám jasné, že musíme sehrát naprosto perfektní zápas. Vyvíjel se o něco líp pro ně, ale nepřestali jsme věřit svým schopnostem. Zůstali jsme sebevědomí, říkali jsme klukům, že se může stát cokoli. Jsme opravdu hrdí, dnes jsme ukázali, že se můžeme měřit s nejlepšími týmy na světě.