Více Zavřít
Zápas

Američanky senzačně otočily semifinále s Kanadou a zahrají si o zlato!

9. 6. 2017 | Martin Schwarz
Hokejbalistky kanadské reprezentace zlaté medaile z předloňského šampionátu ve Švýcarsku neobhájí. Přestože proti Američankám většinu zápasu vedly a byly tak blíže postupu do finále, dvakrát vydobytý náskok ztratily, a nakonec prohrály rozdílem jediné branky. Rozhodující míček poslala do sítě ve 45. minutě zápasu hráčka Spojených států Rebecca Dobsonová. Američanky jdou do bojů o zlato a stane se tak poprvé v historii ženského šampionátu, že medaili získá i někdo jiný než Kanada, Česko a Slovensko.

Kanaďanky do utkání vkročily v pozici favorita a kvalitní kombinaci předvedly už v 6. minutě, kdy Elysia Desmierová pověsila míček do šibenice po střele bez přípravy. Hráčky s javorovým listem na hrudi pak musely skousnout oslabení, jenže to hravě zvládly a následně ještě potrápily americkou gólmanku Bekkeringovou při vlastní početní převaze. Ochránkyně klece USA se sice pořádně zapotila a míček z brankoviště musela vyrážet natřikrát, do konce úvodní patnáctiminutovky však další branku neobdržela, Kanada vedla 1:0.

Také na počátku prostředního dějství dostaly kanadské reprezentantky možnost přesilové hry, ale lámaly si zuby na skvěle připravené Bekkeringové. V 19. minutě výtečně zlikvidovala pecku Skeatsové z pravého kruhu, čímž zachránila svému celku kůži. V polovině základní hrací doby pro změnu musely do oslabení obhájkyně titulu, jenže i v menším počtu žen na hřišti stačila samotná na branku uniknout Rattrayová. Zakončení bekhendem po zemi pro ni dobře nedopadlo. V prostřední periodě nepadl ani jeden gól.

Američanky propukly v radost jednadvacet sekund po startu poslední části. Z přesilovky pět na tři udeřila Kelly Foleyová a rázem bylo o zábavu v Tipsport areně postaráno! USA vyrovnané skóre příliš dlouho nepodržely. V 38. minutě míček z brankoviště do sítě ukázkově dorazila Amanda Keanová. Necelých pět minut před koncem základní hrací doby ale znovu vyrovnala Taylor Steadmanová, ta však měla i porci štěstí, protože míček si jedna z kanadských hráček srazila do vlastní klece.

Rozhodující čtvrtý gól vstřelila v čase 44:26 americká hrdinka Rebecca Dobsonová, která poslala Spojené státy do bojů o zlato! Poprvé na ženském mistrovství v hokejbale dojde k tomu, že jeden z cenných kovů získá i někdo jiný než Kanada, Česko a Slovensko.

Ohlasy

Tyler Spitzer (hlavní trenér Kanada): Věděli jsme, že to proti americkým hráčkám bude hodně těžké, už v základní skupině hrály hodně nepříjemný hokejbal, to se potvrdilo i dnes. Byla to dnes hodně vyrovnaná bitva, my ji ale pohráli. Teď je třeba, abychom se soustředili na zisk bronzové medaile, kterou bezpochyby chceme mít.