Menu Zavřít
Více Zavřít
Zápas

Zlatý sen se rozplynul. Češi padli se Slováky po nájezdech a zahrají si o bronz

9. 6. 2017 | Petr Dejnožka
Po čtvrtfinálovém dramatu proti Indii přinesl světový šampionát v semifinále velkou federální bitvu! Nervy drásající duel mezi Českou republikou a Slovenskem před fantastickou atmosférou, o kterou se staralo celkem úžasných 7 592 diváků, došel až do nájezdů, v nichž se štěstí přiklonilo na stranu našich sousedů. Národním hrdinou Slovenska se stal Patrik Svitana, který vítěznou trefou v nájezdech ukončil českou cestu za ziskem zlatých medailí. Na svěřence Drahomíra Kadlece tak čeká pouze boj o bronz proti Řecku.
 

Velká bitva o místenku ve finálovém zápase proti zámořské Kanadě odstartovala před skvěle zaplněnou Tipsport arenou v Pardubicích proti favorizovaným Slovákům z českého pohledu dobře. Od úvodních minut byli častěji na balonku a snažili se o otevření střeleckého účtu. Semifinálové klání však v první třetině ukázalo kvalitu česko-slovenské brankářské školy. Lukáš Heczko v českém brankovišti a Stanislav Petrík mezi tyčemi Slovenska potvrdili své statistiky z dosavadního průběhu turnaje a v celém prvním dějství svoje klece zavřeli.

Největší příležitost v úvodní patnáctiminutovce číhala na Hrivnáka, který se snažil v rychlosti dorazit za Heczkova záda Bujdákovu střelu či pro nejproduktivnějšího českého hráče Radima Štěpáníka, jenž napálil tyčku slovenské klece při vlastním oslabením. Diváci si tak v první periodě vstřeleného gólu neužili, oba celky odešly do kabin za bezbrankového stavu.

Ani po pauze se obraz hry česko-slovenského federálního derby příliš nezměnil, přesto semifinálová bitva začínala nabírat na obrátkách. V prostřední třetině do hry mnohem výrazněji zasáhly emoce, kterých bylo na hrací ploše k vidění mnoho. Kromě potyček byly k vidění precizní obrany obou mužstev, jejichž hlavním úkolem bylo neinkasovat jako první.

Druhá třetina nepřinesla mnoho brankových šancí, v té největší předvedl svoje umění brankář Lukáš Heczko, který přečíslení Slováků dva na jednoho a nadějnou křižnou přihrávku likvidoval skvělým zásahem hokejkou. Pardubická Tipsport arena se pomalu začala chystat na velkolepý závěr semifinálového klání.

S blížícím se koncem řádné hrací doby se začal zvyšovat nápor českého týmu, který chtěl rozhodnout o svém postupu do finále ještě během regulérních pětačtyřiceti minut. Postupové razítko odmítl Radim Štěpáník, jehož bekhendové zakončení z dobré pozice zlikvidoval skvělý gólman Petrík. I přes čtyřminutové vyloučení v závěru třetí třetiny se Slováci dokázali ubránit a zápas tak bez jediné gólové radosti došel až do prodloužení.

Čas nad rámec hrací doby přinesl slovenskou přesilovou hru bez jediné příležitosti, dobrou šanci Martina Kručka či Tomáše Wróbela a nastřelenou tyčku Janem Pospíšilem, gól však nikoliv. Ani deset minut navíc vítěze neurčilo, bitvu na ostří nože tak musely rozhodnout až samostatná střílení. Na české straně nejprve proměnil Tomáš Wróbel, na straně soupeřů úspěšně zareagoval až ve třetí sérii Boris Oravec, dále se prosadili Svitana s Kubešem. Rozhodnutí přinesla až sedmá série, ve které Slovákům vystřelil postup Patrik Svitana!

Postup slovenského národního týmu do finále světového šampionátu sledovalo celkem 7 592 diváků, což je historicky nejvyšší návštěva na mistrovství světa vůbec!

Ohlasy

Jozef Ďuriš (hlavní trenér, Slovensko): Musím říct, že tento zápas byla óda na hokejbal, fantastický soupeř, fantastické obecenstvo, ať už slovenské nebo české. Sport už je takový, vyhrát může jen jeden. My jsme byli v tomhle nejen lepší, ale hlavně šťastnější.

Drahomír Kadlec (hlavní trenér, Česká republika): Myslím si, že obě mužstva předvedla parádní hokejbal na nejvyšší světové úrovni. Takovéto zápasy se nevidí jen tak. Musím poděkovat divákům za fantastickou atmosféru, kterou nám vytvořili. Vyhrál pouze jeden, šťastnější, bohužel tak to je, je to sport. Já gratuluji soupeři a držím jim zítra palce v duelu s Kanadou, aby titul nechali doma, v Evropě.