Více Zavřít
Zápas

Slovenky poprvé bez medaile, bronzovou náplast slaví Kanada

10. 6. 2017 | Martin Voltr
Bilanci čtyř zlatých medailí z pěti šampionátů kanadské hokejbalistky nerozšířily, přesto z Pardubic nepojedou s prázdnou. Nezaváhaly totiž v zápase o bronz se Slovenskem. Vysílené, leč statečně bojující Evropanky se za stavu 0:1 držely na dostřel až do konce druhé třetiny, pak ale jejich naděje definitivně vzaly za své. Kanada závěr ovládla a po vítězství 5:0 končí třetí, naopak Slovenky se vůbec poprvé musí obejít bez cenného kovu.

Slovenky šly do zápasu nejen bez čtyř důležitých hráček a potřebné šťávy, kterou ztratily už dávno v průběhu turnaje. Ale taky bez většiny svých fanoušků, jež zrána dospávali noční postup hokejbalistů do finále. Očekávaným směrem se ženský boj o bronz začal odvíjet hned ve druhé minutě, kdy dorazila míček do sítě Jamie Lee Rattrayová. Kanadský tlak byl pozvolný, ale přišly i další tutovky; největší dvojšanci měla Eagleová, ale fantastická Tomčíková prokázala na čáře své kvality.

Ani obhájkyně titulu v závěru mistrovství nebyly plně koncentrované, ve druhé části začaly dost chybovat a pustily Slovenky do zápasu. Darovaly jim i první přesilovku, na ploše už byly dva týmy. Favorit pak přece jen zase zapnul a v poslední minutě třetiny víceméně rozhodl o svém vítězství. Jamie Lee Rattrayová skórovala z otočky podruhé, zlomek sekundy před sirénou pak vyšla dorážka Rhianně Kuriové, což musel potvrdit až videorozhodčí.

Za tříbrankového rozdílu už Slovenky věděly, že bronz pro ně visí opravdu příliš vysoko. Statečně bojovaly až do konce, leč bez úspěchu. Když nevyužily druhou přesilovku, naopak první výhodu Kanaďanek ukončila nejkrásnější střelou zápasu Amanda Keanová. Z přečíslení potom ještě překonala jinak výbornou Tomčíkovou znovu i Rhianna Kuriová a smutná slovenská tečka byla dokonána.

Ohlasy

Tyrel Spitzer (hlavní trenér Kanady): Mistrovství bylo fantastické, opravdu skvělá akce. Atmosféra při zápasech byla excelentní, bylo zábavné být součástí toho všeho. Naše holky se dokázaly vzchopit po včerejší těžké porážce proti Spojeným státům, dnes bojovala jedna za druhou a přineslo to dobrý výsledek proti silnému celku ze Slovenska. Jsem na ně hrdý a jsem šťastný za výkony, které zde podávaly, nejen v posledním zápase.

Beáta Rišianová (hlavní trenérka Slovenska): Určitě to bylo těžké. Děvčata za sebou měla náročný zápas v semifinále, neměly jsme příliš času na regeneraci. A bylo to na nás vidět. Bohužel, Amerika nás nahradila na stupních vítězů. Máme hodně zraněných, to nás v turnaji úplně odrovnalo. Každý zápas jsme ztratily jednu nebo dvě hráčky, neměly jsme na výběr a hrály jsme s tím, co zůstalo. Lépe už to bohužel nešlo.